Cypr

/Cypr

Cypr (Republika Cypru) to wyspiarskie państwo leżące we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Dzięki swojemu środowisku biznesowemu od zawsze przyciąga nie tylko polskich przedsiębiorców i inwestorów, którzy na Cyprze plasują swoje wehikuły podatkowe.

Cypr jest republiką prezydencką w której to prezydent wybrany w powszechnych wyborach na 5-letnią kadencję sprawuje władze wykonawczą. Dzięki historycznym powiązaniom Cypru z brytyjską koroną (Cypr jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów), prawodawstwo cypryjskie oparte jest na kanwie brytyjskiego prawa. Dzięki tej koniugacji, Cypr oferuje bardzo dobre warunki dla biznesu i ustanawiania na terytorium tego kraju licznych.

Za sukcesem Cypru stoi dobra opinia z lat 90. XX w. kiedy to Cypr był uznawany za jeden z najwygodniejszych „rajów podatkowych” dzięki niskiemu podatkowi od zagranicznych spółek wynoszącemu ówcześnie zaledwie 4,25%.

Od 1 maja 2004, Cypr jest członkiem Unii Europejskiej dzięki czemu posiada dostęp do wewnątrz europejskiego rynku a prawodawstwo jest dostosowywane do regulacji unijnych. Obowiązującą walutą jest Euro zaś językami urzędowymi są grecki i turecki lecz powszechnie używanym językiem jest język angielski.

Spółki prawa handlowego na Cyprze

Na Cyprze możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej pod wieloma formami prawnymi, lecz najczęściej wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców są:

Cypr - System podatkowy

System podatkowy Cypru oraz stawki podatkowe można uznać za jeden z najkorzystniejszych w strefie Euro co czyni Cypr głównym rajem podatkowym w Unii Europejskiej.

Stawki podatkowe:

  • od osób prawnych – 12,5%
  • od osób fizycznych – od 20 do 35% (wysokość zależy od dochodu oraz stanu cywilnego);
  • stawka podatku VAT – 19%.

Kluczowe aspekty systemu podatkowego Cypru

  • brak podatku od źródła dla osób nie będących rezydentami Cypru;
  • brak podwójnego opodatkowania dywidendy;
  • brak podatku od zysków kapitałowych;
  • brak podatku od należności licencyjnych;
  • liczne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w tym umowa Polska – Cypr

Przydatne linki

Formularz kontaktowy


Uprzejmie informujemy, że kontaktując się z Kancelarią Jabłońscy Sp. z o.o. wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię Jabłońscy Sp. z.o.o i podmioty powiązane.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń do Nas