Malta

/Malta

Malta (Republika Malty) to wyspiarskie państwo leżące w Europie południowej na Morzu Śródziemnym którego centrum stanowi stolica państwa – Valleta. Dzięki swojemu środowisku biznesowemu przyciąga polskich przedsiębiorców i inwestorów, którzy plasują na Malcie swoje wehikuły.

Malta jest krajem silnie rozwiniętym o bardzo wysokim wskaźniku rozwoju społecznego [0,856 w skali od 0-1], bardzo dobrym środowisku do życia co odzwierciedla wysoki wskaźnik zadowolenia z życia.

Malta jest członkiem Unii Europejskiej dzięki czemu posiada dostęp do wewnątrz europejskiego rynku, członkiem ONZ, OBWE i Wspólnoty Narodów. Obowiązującą walutą jest Euro zaś językami urzędowymi są maltański i angielski.

Malta to kraj z wieloletnim doświadczeniem i przyjaznym, innowacyjnym podejściem do biznesu. Jest to kraj zorientowany na przyszłość, z otwartą wspólnotą handlową a dzięki licznym dwustronnym umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu [Umowa Polska – Malta], braku przepisów o CFC oraz korzystnemu systemowi odliczeń podatkowych, Malta dla polskich przedsiębiorców stała się i nadal jest rajem podatkowym.

Spółki prawa handlowego na Malcie

Na Malcie możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej pod wieloma formami prawnymi, lecz najczęściej wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców są

Matla - System podatkowy

Analizując pobieżnie informacje o systemie podatkowym Malty oraz stawki podatkowe można uznać, że nie ma podstaw do uznawania Malty za raj podatkowy.

Wysokie stawki podatkowe:

  • od osób prawnych – 35%
  • od osób fizycznych – od 15 do 35% (wysokość zależy od dochodu oraz stanu cywilnego).

mogą skutecznie odstraszać polskich inwestorów. Jednakże system zwrotów podatkowych dla akcjonariusza na podstawie systemu odliczeń podatkowych zmniejsza efektywną stawkę podatkową nawet do 5%.

Kluczowe aspekty systemu podatkowego Malty

  • brak przepisów o cienkiej kapitalizacji lub długu (przepisy regulujące finansowanie długiem);
  • brak podatku u źródła od odsetek i należności wobec nierezydentów;
  • brak podatku u źródła od wypłaty dywidendy;
  • brak cła i podatku kapitałowego od dochodu
  • brak zasad wyceny transferu;

Podstawowa stawka VAT wynosi 13%, obniżona – 0% i 5%.

Przydatne linki

Formularz kontaktowy


Uprzejmie informujemy, że kontaktując się z Kancelarią Jabłońscy Sp. z o.o. wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię Jabłońscy Sp. z.o.o i podmioty powiązane.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń do Nas