Szwajcaria

/Szwajcaria

Szwajcaria (Konfederacja Szwajcarska) to wyjątkowy kraj położony Europie Zachodniej w którym obowiązują szeroko stosowane formy demokracji bezpośredniej. Szwajcaria to również historyczne centrum biznesowe i bankowe współczesnego świata zachodu.

Szwajcarski system podatkowy charakteryzuje się znaczną autonomią podatkową kantonów, co prowadzi do intensywnej konkurencji podatkowej między kantonami. Konfederacja ma jedynie ograniczone prawo do nakładania podatków. Istniejący system finansowy obowiązuje do końca 2020 r. Nowy system finansowy z 2021 r. rozszerza prawo do pobierania bezpośredniego podatku federalnego i podatku od wartości dodanej do końca 2035 r.

Aby nadążać za rozwojem społeczeństwa, system podatkowy musi być również stale dostosowywany. Federalna ustawa o reformie podatkowej i finansowaniu AHV (TRAF), przyjęta przez parlament 28 września 2018 r., jest jedną z najważniejszych propozycji polityki podatkowej. Punktem wyjścia dla tej reformy podatkowej jest zastąpienie istniejących systemów podatkowych, które nie są już zgodne ze standardami międzynarodowymi.

Spółki prawa handlowego w Szwajcarii

W Szwajcarii możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej pod wieloma formami prawnymi, lecz najczęściej wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców są:

Kluczowe aspekty systemu podatkowego Szwajcarii

W porównaniu z innymi krajami europejskimi podatki od dochodów osób prawnych i fizycznych są w Szwajcarii niskie. Niskie są również podatki od wartości dodanej i cła. System podatkowy odzwierciedla strukturę federalną kraju, co sprzyja konkurencji między kantonami w zakresie podatków. Kraj podpisał dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania na poziomie międzynarodowym.

Przydatne linki

Formularz kontaktowy


Uprzejmie informujemy, że kontaktując się z Kancelarią Jabłońscy Sp. z o.o. wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię Jabłońscy Sp. z.o.o i podmioty powiązane.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń do Nas