Nowoczesne biuro rachunkowe powinno stanowić centrum wsparcia dla aktywnego przedsiębiorcy. Dobry księgowy powinien rozumieć, że jego rola ewoluowała do postaci doradcy concierge dla firm - mówi Łukasz Jabłoński, Head of Accounting Department Kancelarii Jabłońscy.
Gibraltar International Magazine: Jak na przestrzeni czasu zmienił się rynek profesjonalnych usług księgowych w Polsce?
Łukasz Jabłoński, Head of Accounting Department Kancelarii Jabłońscy: Rola i zadania biura rachunkowego dynamicznie się zmieniają. Pierwotnie, biuro rachunkowe w Polsce mogły prowadzić osoby ze stosownymi uprawnieniami do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Taki wykaz osób posiadających certyfikat księgowy jest dostępny na stronach polskiego Ministerstwa Finansów. Aktualnie w wyniku zniesienia wymogu posiadania stosownego certyfikatu, rynek biur rachunkowych w Polsce jest bardzo nasycony i bardzo konkurencyjny. To stawia przez kadrą managerską biura rachunkowego wyzwanie odpowiedniego wyeksponowania swoich przewag konkurencyjnych. A tym samym przedefiniowania swojej roli. Z drugiej zaś strony, klienci stoją przez trudnym wyborem odpowiedniego dostawy dla swojej firmy.
GIM: Wspomniał Pan o zmieniającej się roli biura rachunkowego. Jakie obecnie role spełnia biuro rachunkowe dla przedsiębiorców?
ŁJ: Oczywiście fundamentalną rolą profesjonalnego biura rachunkowego jest dostarczanie poprawnych i zgodnych ze stanem prawnym rozliczeń rachunkowych. To jest istota naszej pracy, która współcześnie w mojej ocenie nie stanowi dla klienta ponad standardowej wartości. Dlatego w Kancelarii Jabłońscy prowadzenie ksiąg rachunkowych i wykonywanie czynności czysto księgowych jest tylko elementem naszej oferty. W Kancelarii dostarczamy usługi wsparcia dla przedsiębiorców. Jest to unikalna usługa concierge dla przedsiębiorców. W oparciu o fundament – czynności biura rachunkowego – chcemy dostarczać naszym klientom ponad standardowe wartości. Dla naszych klientów wypełniamy role konsultantów biznesowych, doradców kredytowych czy agentów ubezpieczeniowych. Dodatkowo wspieramy ich na etapie życia prywatnego dostarczając im indywidualne usługi concierge. Dlatego w naszej strategii, nowoczesne biuro rachunkowe dostarcza przede wszystkim czas.
GIM: Z jakimi doświadczeniami spotykają się zagraniczni inwestorzy, którzy chcą rozpocząć aktywność biznesową na rynku polskim?
ŁJ: Odpowiadając na to pytanie, na wstępie należy skategoryzować zagranicznych inwestorów pod względem ich potrzeb, potencjału oraz projektowanej skali działania. Tzw. duzi inwestorzy mają zwykle własne zaplecze eksperckie, które pomaga im zdobywać polski rynek. Średni przedsiębiorcy poszukują wsparcia na etapie wyboru formy prawnej, ale również oczekują opieki na wstępnej fazie rozwoju projektu i w miarę poznawania specyfiki polskiego rynku. Na bazie naszych kompetencji i doświadczenia zdecydowaliśmy się, że Kancelaria Jabłońscy będzie pracowała z inwestorami posiadającymi mniejsze zaplecze finansowe, lecz mającymi pozytywną energię i potencjał do współpracy. To dla nich stajemy się swoistym centrum wsparcia. Doradzamy w zakresie wyboru formy prawnej, dostarczamy usługi biura rejestrowego oraz świadczymy wszelkie usługi sekretarza firmy w Polsce. Warto pamiętać, że prawo polskie nie przewiduje rejestrowej funkcji sekretarza dlatego wychodząc na przeciw potrzebą inwestorów przygotowaliśmy stosowne narzędzia prawne tak by móc wspierać inwestorów w ekspansji polskiego rynku.
GIM: Jakich inwestorów przyciąga Polska?
ŁJ: Chciałoby się rzecz – każdych, jednakże nasze doświadczenia pokazują, że głównie są to inwestorzy z branży IT bądź inwestorzy tworzący w Polsce firmy z branży outsourcingu usług technicznych czy też obsługi klienta dla zagranicznych rynków. Dodatkowo ostatnio co raz częściej obserwujemy przypadki przenoszenia się przedsiębiorców – freelancerów do Polski, gdzie mogą oni zdalnie świadczyć swoje usługi na cały świat a przy tym ciesząc się w naszym kraju niższymi kosztami utrzymania oraz niejednokrotnie niższymi kosztami podatkowymi prowadzenia firmy w stosunku do macierzystego kraju.
GIM: Serdecznie dziękujemy.
ŁJ: Zapraszamy do odwiedzenia i inwestowania w Polsce.