Jak zmniejszyć obciążenie podatkowe w Szwajcarii?

///Jak zmniejszyć obciążenie podatkowe w Szwajcarii?
21. Jak zmniejszyć obciążenie podatkowe w Szwajcarii - Kancelaria Jabłońscy

W tym artykule wyjaśniamy różne szwajcarskie ulgi podatkowe, aby pomóc obniżyć obciążenie podatkowe dla emigrantów mieszkających w Szwajcarii.

Jedno z najgorszych słów angielskiego słownictwa – podatki – doprowadziło wielu do wyrywania włosów i płaczu. Teraz oferujemy Państwu kilka przydatnych wskazówek, jak mądrze podejść do podatków w Szwajcarii.

Niezależnie od tego, czy jest to podatek VAT od Twojego samochodu, od mniejszych zakupów, takich jak ubrania, czy nawet śmieci z Twojego gospodarstwa domowego, masz kontrolę nad swoimi wydatkami. Dowiedz się, jak uważnie śledzić swoje szwajcarskie podatki i odzyskać jak najwięcej pieniędzy w zeznaniu podatkowym.

Szwajcaria: Atrakcyjne miejsce do opodatkowania

Obciążenie podatkowe VAT w Szwajcarii jest najniższe w Europie – wynosi 7,7%. Szwajcarskie podatki dochodowe są również bardzo korzystne w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Emigranci pracujący w Szwajcarii otrzymują dodatki na pewne standardowe odliczenia.

Na przykład w Genewie, emigranci mogą otrzymać bezcłowy dodatek w wysokości do 10% wynagrodzenia podstawowego na pokrycie kosztów zakwaterowania i relokacji. Możliwe są również specjalne odliczenia na kształcenie nieletnich.

W Szwajcarii, wszystkie rodzaje dochodów są łączone i opodatkowane razem, takie jak dochody od męża i żony. Rząd federalny nakłada bezpośredni szwajcarski podatek dochodowy, podczas gdy kantony nakładają podatki od dochodów i kapitału.

Przepisy podatkowe różnią się w zależności od kantonów. W przypadku osób zamieszkujących w Szwajcarii krócej niż 183 dni w roku, można ubiegać się o zwolnienie z podatku. Dodatkowo, w przypadku przyznania ograniczonych zezwoleń na pracę na okres 90-120 dni, opodatkowanie jest ograniczone.

Planowanie podatkowe

Kompleksowa obsługa podatkowa

Szwajcarskie ulgi podatkowe od transportu

Mieszkańcy Szwajcarii często mają jeden samochód na chłodne, zimowe miesiące, a drugi na lato. W przeciwieństwie do innych krajów europejskich, w Szwajcarii otrzymujesz jedną tablicę rejestracyjną na dwa samochody, za cenę Sfr 135, pod warunkiem, że używasz jednego samochodu na raz.

W ten sposób płacisz podatek drogowy tylko raz, od samochodu o największej pojemności silnika. Również, gdy to możliwe, zakupisz  samochód w kraju zamieszkania, a następnie importujesz go do Szwajcarii. W ten sposób płacisz tylko różnicę w stawkach podatku w kraju zamieszkania i Szwajcarii.

Jeśli chodzi o podróż środkami transportu publicznego, wybierz halbtax karte (karta pół-funkcjonalna). Tylko przez 185 CHF rocznie, karta halbtax karte pozwala zaoszczędzić 50% na kosztach podróży pociągiem.

Ulgi podatkowe w Szwajcarii z tytułu wydatków osobistych

Podczas gdy większość szwajcarskich zwrotów podatku dotyczy dochodu, relokacji i transportu, myślenie typu tax-free pozwala odzyskać kwoty również na innych przedmiotach. Weźmy zakupy jako przykład. Większość krajów UE określa minimalną kwotę do wydania w jednym sklepie. Na przykład w Holandii trzeba wydać co najmniej 137 euro.

Aby ubiegać się o zwrot podatku, przy wyjeździe z kraju zamieszkania należy okazać odpowiednią dokumentację urzędnikom celnym w celu otrzymania pieczątki. Następnie, w ciągu ośmiu dni od przyjazdu do Szwajcarii, należy udać się do ratusza z zakupionymi przedmiotami, paragonem i biletem. Choć może się to wydawać uciążliwą procedurą, pozwala to na zaoszczędzenie na zgromadzonych rocznych szwajcarskich podatkach.

EFEKTYWNE PODATKOWO

pakiety wsparcia dla przedsiębiorców

Poznaj unikalny produkt do zarządzania obciążeniami podatkowymi.

Szwajcarskie odliczenia podatkowe od kosztów prowadzenia działalności

Firmy będące rezydentami podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jak również podatkiem od wartości netto w kantonie. Stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 8,5%. W Szwajcarii wszystkie podatki od osób prawnych podlegają odliczeniu. Stawki podatku kantonalnego są różne. Zwrot podatku od przedsiębiorstw różni się od zwrotu indywidualnego, ponieważ obejmuje zarówno usługi, jak i towary i nie wymaga walidacji celnej.

Szwajcarskie odliczenia podatkowe od śmieci

Ponieważ w Szwajcarii nie ma ogólnego podatku od śmieci, worki na śmieci są opodatkowane. Aby zaoszczędzić na tych podatkach, sztuczką jest wrzucanie tańszych worków do głównej torby na śmieci i pozbycie się ich za każdym razem, gdy wyrzucasz śmieci. W ten sposób ogólny podatek od śmieci będzie niższy i jest to niepotrzebny koszt, który można wymienić.

Chociaż nie ma sposobu na całkowite uniknięcie opodatkowania, nawet w Szwajcarii, proste środki w codziennym życiu znacznie obniżą Twoje obciążenie podatkowe.

Zapraszamy do kontaktu

po więcej informacji

Telefon
+48 500 398 184
Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń do Nas