Jak uzyskać licencję na kryptowaluty w Estonii?

Licencja na kryptowaluty w Estonii to jedna z najszybszych ścieżek rozpoczęcia biznesu w obszarze kryptowalut. Był to jeden z pierwszych krajów, który zaoferował licencje na biznes kryptowalutowy. Dzięki temu Estonia jest jednym z pionierów w technologii blockchain.
Chociaż nie jest to pierwsza lub jedyna jurysdykcja oferująca licencje na kryptowaluty,

Estonia oferuje proste środowisko licencjonowania z jedną licencją na wymianę kryptowalut i jedną licencją na e-portfel. Jako członek Unii Europejskiej, estońska licencja na kryptowaluty ma prawa paszportowe, co oznacza, że można swobodnie założyć firmę w innych krajach UE bez dodatkowych wymagań licencyjnych.

Dwie licencje - wiele możliwości - jak uzyskać licencję na kryptowaluty w Estonii?

Licencje na portfel kryptowalutowy i giełdę pozwalają na obsługę wszystkich podstawowych operacji kryptowalutowych za pomocą tylko dwóch licencji. Takie rozwiązanie jest niezwykle skuteczne i zaoszczędza dużo biurokratycznych obowiązków  w tym np.  konieczność ubiegania się o różne licencje dla wielu różnych celów. Są to dwie licencje na wszystkie główne operacje i można je uzyskać w ciągu około miesiąca.

Licencje są dostarczane z prawami paszportowymi UE, co oznacza, że możesz również założyć swój biznes kryptowalutowy w innych jurysdykcjach UE bez dodatkowych licencji lub konieczności zakładania oddziału w innych krajach.

Dobra infrastruktura cyfrowa - jak uzyskać licencję na kryptowaluty w Estonii?

Rząd w Estonii znacznie przyczynił się do stworzenia infrastruktury IT i usług dla ludności, umożliwiając im głosowanie online, rejestrację spółki w Estonii w 15 minut lub płacenie podatków online w ciągu zaledwie trzech minut.

W Estonii jest bardzo niewiele miejsc, w których nie ma połączenia Wi-Fi. Ponadto, kraj ten finansuje specjalne programy dla studentów, aby mogli rozwijać swoje umiejętności informatyczne.

Wszystko to oznacza, że jest to idealne miejsce, z którego można prowadzić biznes blockchain w zaawansowanym technologicznie środowisku.

Estonia to raj dla działalności biznesowej w tym dla biznesu kryptowalutowego

Estonia ma 10-tą najbardziej wolną gospodarkę na świecie według Indeksu Wolności Gospodarczej. Cieszy się niezrównanym zdrowiem fiskalnym, sektor finansowy ma renomowany i skuteczny organ nadzorczy, a obcokrajowcy cieszą się takimi samymi prawami jak miejscowi.

Rezultat? W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost gospodarczy wynosił średnio 3,4%.

System podatkowy w Estonii sprzyja wyborowi licencji na kryptowaluty w Estonii

W Estonii obowiązuje 20% stawka podatku od osób prawnych, co plasuje ją na siódmym miejscu wśród najniższych stawek w UE.

Obowiązuje również obniżona 14% stawka, jeśli zysk spółki podlegający opodatkowaniu jest mniejszy lub równy średniej z trzech poprzednich lat.

System ten ma jednak dwie główne zalety: niepodzielone zyski są wolne od podatku, co oznacza, że wszystkie zyski, które są ponownie zainwestowane w działalność gospodarczą są zwolnione z podatku, a system podatkowy jest terytorialny, a zatem dochody pochodzące z zagranicy są całkowicie wolne od podatku.

Łatwość prowadzenia działalności gospodarczej

Estonia znajduje się na 18 miejscu w raporcie Banku Światowego Doing Business Report. Rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w Estonii jest proste, ponieważ instytucje publiczne w tym kraju są zazwyczaj skuteczne i przejrzyste, głównie dzięki polityce e-administracji.

Rejestracja firmy w Estonii jest prostą, trzyetapową, trzydniową sprawą. E-rezydentura Estonii pozwala również freelancerom i startupom z całego świata na zarejestrowanie firmy w Estonii i zarządzanie nią kiedy tylko chcą.

Program ten sprawił, że Estonia jest krajem z największą liczbą cyfrowych startupów na głowę mieszkańca na świecie.

Licencja na giełdę kryptowalut i e-portfel w Estonii

Firmy pracujące z kryptowalutami mogą ubiegać się o dwa rodzaje licencji w Estonii:

 1. Licencja na wymianę kryptowalut
  Dla dostawców usługi wymiany waluty wirtualnej na walutę fiat. Ta licencja pozwala im na wymianę Fiat na Crypto, Crypto na Fiat oraz Crypto na Crypto.
 2. Licencja na portfel kryptowalutowy
  Dla dostawców usługi wymiany wirtualnej waluty. Ta licencja pozwala na świadczenie usługi wirtualnego portfela walutowego dla firmy, firma generuje klucze bezpieczeństwa dla swoich klientów lub przechowuje ich zaszyfrowane klucze. Klucze te mogą być używane do zapisywania lub przenoszenia wirtualnych walut.

Licencje operacyjne są wydawane przez Estonian Financial Intelligence Unit  (FIU), która jest niezależną jednostką strukturalną Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii. W przypadku, gdy firma musi uzyskać obie licencje, należy złożyć dwa oddzielne wnioski i wydawane są dwie oddzielne licencje.

Firma jest kwalifikowana jako instytucja finansowa, choć w chwili obecnej nie ma dodatkowych wymogów podatkowych. Księgowość musi być prowadzona w taki sam sposób, jak w przypadku każdej innej firmy zarejestrowanej w Estonii.Nie ma potrzeby składania specjalnych raportów do regulatora. FIU zastrzega sobie jednak prawo do składania zapytań dotyczących działalności licencjonowanych firm w dowolnym momencie.

Rejestracja firmy kryptowalutowej w Estonii może być dokonana zdalnie i generalnie proces licencjonowania może być również przeprowadzony zdalnie za pośrednictwem przedstawiciela. FIU może jednak poprosić o osobiste spotkanie w swoim biurze w Tallinie, stolicy Estonii.

Proces jest na ogół szybki i prosty. Aby uzyskać licencję na kryptowaluty, konieczne jest zarejestrowanie firmy w Estonii lub oddziału zagranicznej firmy w Estonii. Zalecamy korzystanie z lokalnej firmy, a nie z oddziału, ponieważ rejestracja tego ostatniego jest bardziej skomplikowana.

Jak uzyskać licencję na kryptowaluty w Estonii?

Licencja na giełdę kryptowalut pozwala posiadaczowi licencji na świadczenie usług wymiany kryptowalut, w tym wymiany fiat na kryptowaluty, kryptowalut na kryptowaluty oraz kryptowalut na fiat.

Licencja na portfel kryptowalutowy oferuje szerszy wachlarz możliwych usług:

 • E-portfel;
 • Wymiana kryptowalut;
 • System płatności kryptowalutowych;
 • Udostępnianie alternatywnych systemów płatności;
 • Hurtowy zakup metali i kamieni szlachetnych oraz artykułów z nimi związanych.
Nasze wsparcie

Kancelaria Jabłońscy świadczy usługi pomocnicze w uzyskaniu licencji na kryptowaluty w Estonii.

michał jabłoński_kj
Autor:
Michał Jabłoński

office@kancelariajablonscy.pl

+22 299 45 65

rozwiązania dla biznesu
Formularz Kontaktowy
Bądźmy w kontakcie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci podanego przeze mnie numeru telefonu przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowych przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących w rozumieniu ustawy Prawo telekomunikacyjne.
Jak uzyskać licencję na kryptowaluty w Estonii?
Przewiń na górę