Bezpieczne kraje dla bankowości prywatnej

Od czasu automatycznej wymiany informacji zmieniły się przepisy dotyczące międzynarodowej bankowości prywatnej. Otwarcie konta bankowego dla nierezydentów stało się bardzo trudne. Wśród bankierów panuje nadmierny strach. Offshore to niepożądane słowo. Stało się ono synonimem prania brudnych pieniędzy. W tym artykule pokazujemy najbezpieczniejsze kraje dla bankowości prywatnej. Dajemy kilka wskazówek, jak radzić sobie z bankami.

Każda spółka, która nie jest zarejestrowana lub każda, która nie jest rezydentem w danym kraju, jest uznawana za spółkę offshore. Dla niektórych bankierów, offshore oznacza przestępstwo. Offshore to czerwona flaga.

Większość banków w Wielkiej Brytanii nie otwiera rachunków dla krajowych spółek brytyjskich, jeżeli beneficjent rzeczywisty nie jest rezydentem Wielkiej Brytanii. Pracownicy działów ds. zgodności mają ostatnie słowo w większości pytań. Najczęściej to komitet ds. zgodności rządzi działem biznesowym dlatego, że jak pojawią się problemy w obszarze zwalczaniem prania brudnych pieniędzy, błąd popełnił cały departament, a nie pojedynczy pracownik.

To typowa strategia ochrony pracy w bankach. Bankierzy uzasadnili nadmierny strach przed prawie wszystkim. Banki niechętnie podejmują ryzyko. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym krajom, w których nierezydent może nadal otworzyć zagraniczne konto bankowe.

Cypr to typowa jurysdykcja bankowości prywatnej i offshore dla klientów głównie rosyjskich.

Cypr jest główną jurysdykcją dla klientów z Rosji w zakresie bankowości offshore. Cypr posiada rozbudowaną sieć umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, przede wszystkim z Federacją Rosyjską. Wszyscy pamiętają kryzys bankowy na Cyprze w marcu 2013 roku. Cypr robi wiele, aby przyciągnąć nowych inwestorów. Uruchomili bardzo atrakcyjny program “Citizenship by Investment” bez skutecznych i fizycznych wymogów dotyczących miejsca zamieszkania.

Jest to instrument pozwalający na uniknięcie automatycznej wymiany informacji. Jeśli otworzysz konto bankowe z nowym paszportem cypryjskim z pobytem na Cyprze jako rosyjski obywatel, szwajcarski bank prześle informacje bankowe do cypryjskich organów podatkowych, a nie do Rosji.

UE zaatakowała Cypr za zabranie pieniędzy pochodzenia przestępczego. Obecnie poziom należytej staranności w zakresie uczestnictwa w programie “Citizenship by Investment” jest znacznie wyższy. Być może pamiętają Państwo, że wszystkie depozyty w Laiki Bank przekraczające 100 000 EUR zostały całkowicie utracone. 47,5% depozytów w Bank of Cyprus zostało zamienionych na akcje banku. W imię ratowania banku, UE zalegalizowała konfiskatę depozytów, aby uniknąć bankructwa. Od 2017 r. UE posiada przepisy dotyczące ratowania banków (Bail-In), które są gotowe do wdrożenia w obliczu przyszłego kryzysu bankowego.

Prawo Unii Europejskiej pozwala na konfiskatę oszczędności na pomoc bankom

Co to dla ciebie znaczy? W przypadku przyszłego kryzysu UE prawnie skonfiskuje Państwa oszczędności i pomoże bankowi wyjść z katastrofy finansowej – z Państwa pieniędzmi. Oznacza to że od deponentów wymagana jest wysoka czujność. Należy unikać międzynarodowej działalności w zakresie bankowości prywatnej we wszystkich bankach w UE. Wszystkie kraje w UE mogą zastosować te przepisy dlatego ważne jest chronić i oszczędzać swoje pieniądze w krajach poza UE.

Cypr znów stał się atrakcyjny. Dlaczego?

Pomimo kryzysu cypryjskiego, to bardzo dziwne, że na Cypr wciąż napływają znaczne kwoty pieniędzy i codziennie otwierane są nowe konta. Dlaczego? Powodem jest to, że nie ma innego wyjścia jak Cypr. Jeżeli wniosek został odrzucony przez wiele jurysdykcji bankowości prywatnej, jeżeli nie masz innej możliwości otwarcia rachunku bankowego, spróbuj na Cyprze.

Hongkong - upadły mit otwartej bankowości prywatnej

hongkong - jurysdykcje podatkowe

Otwarcie konta w Hongkongu było bardzo łatwe dla międzynarodowych klientów bankowości prywatnej. Od czasu automatycznej wymiany informacji, jest to szalenie trudne. Można próbować otworzyć rachunek korporacyjny dla firmy w Hongkongu, ale wymagane jest zaangażowanie chińskich partnerów mających powiązania biznesowe z Chinami. Ponadto potrzeba wiarygodnego uzasadnienia opartego na argumentach ekonomicznych. Fizyczna obecność przy otwarciu rachunku bankowego jest niezbędna. W przeciwnym razie? Nie ma szans na otwarcie rachunku bez spełnienia powyższych wymagań.

Singapur - wymagająca bankowość dla azjatyckich biznesów

singapur - jurysdykcje podatkowe

Singapur jest dobrą jurysdykcją, jeśli prowadzisz interesy w Azji. Otwarcie konta dla nierezydentów nie należy do łatwych. Banki w Singapurze są bardzo selektywne. Minimalne depozyty to ok. 500 000 USD. Cenią jasność i przejrzystość struktur. Ich znajomość języka angielskiego nie zawsze jest doskonała. Ryzyko nieporozumień będzie Ci towarzyszyć podczas całego procesu otwierania konta.  Singapur jest w trakcie dostosowywania zasad OECD dt. AEOI i CRS. Jeśli klient potrafi przedstawić mocne dowody dokumentujące pochodzenie środków, istnieje sposobność otworzenia zagranicznego rachunku bankowego w Singapurze.

Dubai, Zjednoczone Emiraty Arabskie - wymagająca bankowość dla azjatyckich biznesów

uea - jurysdykcje podatkowe

Otwarcie konta w Dubaju może być bardzo kosztowne i czasochłonne dla zagranicznej firmy.  Zjednoczone Emiraty Arabskie nie podpisały konwencji haskiej z 1961 roku. Oznacza to, że wszystkie dokumenty nie mogą być super-legalizowane z Apostille. Potrzebny jest lokalny pośrednik, aby odnieść sukces przy otwieraniu konta. Wielu klientów składa również wniosek o stały pobyt w Dubaju w oparciu o założenie lokalnej firmy w Dubaju. Taka spółka jest warunkiem uzyskania zezwolenia na pobyt stały. Mogą Państwo otrzymać pozwolenie na pobyt stały bez konieczności zamieszkania na stałe w Dubaju. Zezwolenie na pobyt można zachować podróżując dwa razy w roku do Dubaju. Jako fikcyjny mieszkaniec Dubaju, znacznie łatwiej jest otworzyć tam zagraniczne konto bankowe.

Austria - zamknięta bankowość dla klientów offshore

austria - jurysdykcje podatkowe

W Austrii bardzo trudne stało się ustanowienie międzynarodowych stosunków w zakresie bankowości prywatnej jako nierezydent. Banki w Austrii zamykają stare rachunki bankowe klientów spółek offshore.

Liechtenstein - alternatywa dla Szwajcarii

liechtenstein - jurysdykcje podatkowe

Liechtenstein jest doskonałą jurysdykcją dla międzynarodowej bankowości prywatnej. Bankierzy są wykształceni i chętnie obsługują klientów nierezydentów. Poziom usług i umiejętności inwestycyjne są porównywalne z wysokim poziomem oferowanym przez banki szwajcarskie. Łatwo można otworzyć relację z bankowością komercyjną. Jest kilka banków oferujących finansowanie handlu dla działalności handlowej i międzynarodowej.

Miami, USA

Otwarcie rachunku bankowego w USA jest bardzo łatwe. W USA nie ujawnia się informacji bankowych z krajami OECD. Administracja rządowa USA tworzy swój własny raj offshore. Wszystko skupia się na bankowości w USA i na dolarze amerykańskim. Dla niektórych konkretnych klientów z Ameryki Południowej bankowość w Miami może być realnym rozwiązaniem.

Szwajcaria jako lider w zakresie ochrony aktywów
szwajcaria - jurysdykcje podatkowe

Szwajcaria jest zdecydowanie najbardziej zaawansowanym krajem w dziedzinie międzynarodowej bankowości prywatnej od ponad 200 lat, zwłaszcza w czasach kryzysu. Obecnie Szwajcaria znajduje się w krzyżowym ogniu międzynarodowych ataków. Pomimo polityki białych pieniędzy, szwajcarskie banki mają poważne sprawy sądowe w toku. Są one oparte na błędach popełnionych w przeszłości. UE i USA wyłudzają miliardy od banków szwajcarskich na podstawie zarzutów związanych z uchylaniem się od płacenia podatków i korupcją pieniędzy. Konta dla spółek offshore są dostępne, jeżeli są połączone z osobistym kontem bankowości prywatnej, na którym znajduje się co najmniej kilka milionów EUR lub CHF.

Banki karaibskie mogą zdefraudować twoje środki pieniężne

Opinia o bankach na Wyspach Karaibskich jest niejednoznaczna. Zwykle nie są dobrze skapitalizowane. Otwarcie konta jest bardzo frustrujące i czasochłonne. Akceptują napływające duże kwoty pieniędzy, ale bardzo trudno będzie przenieść duże kwoty pieniędzy z Wysp Karaibskich. Bankowość na Karaibach może być bardzo ryzykowna. Środki pieniężne mogą pozostać zablokowane na zawsze. Wielu klientów nie może wyprowadzić swoich pieniędzy z Karaibów. Kajmany oferują doskonałą jurysdykcję dla zakładania funduszy hedgingowych jednakże rachunki bankowe funduszy hedgingowych są otwierane tylko w Szwajcarii.

"Nie trzymaj wszystkich swoich jajek w jednym koszyku".

Ta maksyma powinna przyświecać przy otwieraniu rachunków bankowych zagranicą. Wymagane minimalne depozyty warto zainwestować w obligację i akcję by nie ponosić kosztów prowadzenia rachunków i uniknąć ewentualnej konfiskaty – na Cyprze zajęto tylko gotówkę na depozytach. W Szwajcarii wszystkie inwestycje w obligacje i akcje są chronione przed bankructwem przez prawo. Szwajcarskie prawo upadłościowe chroni inwestorów w przypadku bankructwa banku. Państwa środków nie będą stanowiły masy upadłościowej banku. Zurcher Kantonalbank, na przykład, gwarantuje wszystkie środki pieniężne nawet w przypadku bankructwa.

Jak współpracować z działem compliance? Podpowiedzi

Jeśli specjalista ds. zgodności zadaje pytania należy odpowiadać na nie natychmiast. Opóźnienie budzi podejrzenia. Ważne by upewnić się, że posiadają Państwo gotowe faktury i umowy, które możesz pokazać pracownikowi ds. zgodności. Nie wolno podawać fałszywych informacji. Sfabrykowane informacje mogą spowodować zgłoszenie podejrzanych działań do Biura Zgłaszania Prania Pieniędzy. Wtedy Państwa aktywa mogą zostać zamrożone na miesiące, jeśli nie lata.

Warto unikać transakcji w dolarach amerykańskich. Transakcje w USD mogą powodować głupie pytania i dochodzenia. Tam, gdzie jest to możliwe, należy dokonywać transakcji w CHF lub EUR. Wypłaty gotówkowe z dużymi kwotami stanowią problem.  Świat międzynarodowej bankowości prywatnej stał się bardziej skomplikowany. Zasady ciągle się zmieniają. Każdy przypadek jest inny i wymaga szczególnej uwagi.

Jeśli macie Państwo problem w założeniu rachunku bankowego zapraszamy do współpracy z Kancelarią Jabłońscy. 

Nasze wsparcie

Kancelaria Jabłońscy świadczy usługi pomocnicze w zakładaniu rachunków bankowych za granicą dla osób fizycznych oraz osób prawnych. 

michał jabłoński_kj
Autor:
Michał Jabłoński

office@kancelariajablonscy.pl

+22 299 45 65

rozwiązania dla biznesu
Formularz Kontaktowy
Bądźmy w kontakcie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci podanego przeze mnie numeru telefonu przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowych przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących w rozumieniu ustawy Prawo telekomunikacyjne.
Bezpieczne kraje dla bankowości prywatnej
Przewiń na górę