Podatki w Szwajcarii – kompendium wiedzy

Przedstawiamy kompletny przewodnik po podatkach w Szwajcarii i szwajcarskim systemie podatkowym, w tym o stawkach podatku dochodowego, obliczeniach podatku dochodowego i sposobach ubiegania się o zwrot podatku w Szwajcarii.

Jeśli jesteś obcokrajowcem mieszkającym i pracującym w Szwajcarii, zazwyczaj będziesz zobowiązany do zapłaty podatków w Szwajcarii. Jednakże, składając szwajcarskie zeznanie podatkowe, możesz również ubiegać się o zwrot niektórych kosztów podatkowych i dokonać ich odliczenia.

Szwajcarski system podatkowy jest dość złożony ze względu na federalistyczną strukturę Szwajcarii. Istnieje 26 kantonów i około 2 250 gmin, które nakładają własne podatki dochodowe, podatki majątkowe, podatki od spadków, podatki od zysków majątkowych i inne podatki.

Kto musi płacić podatki w Szwajcarii - rezydencja podatkowa osób fizycznych i prawnych

Osoby fizyczne zamieszkujące na stałe lub czasowo w Szwajcarii podlegają nieograniczonemu szwajcarskiemu obowiązkowi podatkowemu – tym samym posiadają rezydencję podatkową w Szwajcarii. To samo dotyczy szwajcarskich podmiotów prawnych. Oznacza to, że obowiązek podatkowy ma zastosowanie do światowych dochodów i majątku.

Ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy nierezydentów i spółek mających stosunki gospodarcze ze Szwajcarią. W takich przypadkach podatek jest pobierany tylko od określonych pozycji dochodu, które pochodzą ze Szwajcarii.

Miejsce zamieszkania definiuje się jako miejsce, w którym dana osoba przebywa z zamiarem osiedlenia się na stałe i które w związku z tym stanowi centrum jej interesów osobistych i biznesowych. Osoba będzie również uważana za rezydenta dla celów podatkowych, jeśli pozostaje w kraju przez dłuższy okres czasu, zazwyczaj dłuższy niż 90 dni (30 dni w przypadku pracy), nawet jeśli nie prowadzi działalności zarobkowej.

Firmy są uważane za rezydentów, gdy ich siedziba statutowa lub rzeczywista administracja znajduje się w Szwajcarii.

Jakie podatki w Szwajcarii są pobierane?

Szwajcaria nakłada podatki na dochody i majątek (podatki bezpośrednie), jak również na towary i usługi (podatki pośrednie). Ponadto większość kantonów nakłada w Szwajcarii podatki od spadków i darowizn (chociaż małżonkowie i bezpośredni potomkowie są zazwyczaj zwolnieni z podatku), podatki od zysków pochodzących ze sprzedaży nieruchomości, oraz pewne inne podatki i należności.

W skali międzynarodowej podatki w Szwajcarii są dość umiarkowane. Należy jednak zauważyć, że istnieją znaczne różnice między różnymi kantonami i gminami.

Podatki w Szwajcarii - rodzaje

Aby zrozumieć szwajcarski system podatkowy, ważne jest, aby zrozumieć, że istnieją różne poziomy opodatkowania. Podatki w Szwajcarii pobierane są przez Konfederację Szwajcarską, 26 kantonów i około 2300 gmin.

Granice szwajcarskich kompetencji podatkowych są regulowane przez konstytucje federalne i kantonalne. Kantony korzystają jednak ze wszystkich praw suwerennego państwa. Są oni upoważnieni do nakładania wszelkiego rodzaju podatków, o ile Konstytucja Federalna nie zastrzega sobie pewnego prawa dla konfederacji.

Istnieje tylko kilka rodzajów podatków w Szwajcarii, w odniesieniu do których konfederacja posiada wyłączność poboru. Są to:

  • podatek VAT;

  • opłaty skarbowe;

  • podatek u źródła;

  • należności celne;

  • specjalne podatki konsumpcyjne;

W związku z tym kantony mają dużą swobodę w tworzeniu własnych przepisów podatkowych. Gminy są uprawnione jedynie do nakładania podatków, które są dozwolone przez konstytucję ich kantonów.

Ponadto parafie trzech kościołów narodowych (rzymskokatolickiego, protestanckiego lub prawosławnego) pobierają podatek kościelny od swoich członków w prawie wszystkich kantonach, a zwykle również od osób prawnych podlegających opodatkowaniu w kantonie.

Tak więc poziomy szwajcarskich organów podatkowych są następujące:

Poziom federalny – regulowany przez konstytucję federalną
Poziom kantonalny – regulowany przez kanton
Poziom miejski – zarządzany przez gminę, tj. miasto, w którym mieszkasz
Kościół – członkowie jednego z trzech kościołów narodowych (rzymskiego i chrześcijańskiego katolickiego, jak również protestanckiego) są opodatkowani w prawie wszystkich kantonach:

Podatki w Szwajcarii - Opodatkowanie osób prawnych

Każda spółka w Szwajcarii z siedzibą lub administracją w Szwajcarii podlega nieograniczonemu podatkowi szwajcarskiemu, podczas gdy spółki zagraniczne za granicą podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jeżeli posiadają nieruchomości lub stały zakład w Szwajcarii.

Porównanie międzynarodowe pokazuje, że Szwajcaria jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Podatki w Szwajcarii - Opodatkowanie osób fizycznych

Rezydenci szwajcarscy, jak również rezydenci czasowi wykonujący działalność zarobkową w Szwajcarii podlegają nieograniczonemu (światowemu) obowiązkowi podatkowemu, z przeważającymi postanowieniami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy osób fizycznych niebędących rezydentami, a mających szczególne powiązania gospodarcze ze Szwajcarią. W takich przypadkach podatki nie są nakładane na poziomie międzynarodowym, lecz jedynie na określone pozycje dochodu mające źródło w Szwajcarii (np. majątek, stałe zakłady, itp.)

Należy zauważyć, że szwajcarskie prawo podatkowe opiera się na zasadzie, że dochody i majątek rodziny stanowią jednostkę gospodarczą i są opodatkowane łącznie. W związku z tym na gospodarstwo domowe składa się tylko jedno zeznanie podatkowe, w którym dochody i majątek obojga małżonków są sumowane i składane razem. Dzieci poniżej 18 roku życia, które uzyskują dochód, muszą zadeklarować swój dochód w zeznaniu podatkowym rodziców.

Podatki w Szwajcarii - Rok podatkowy

W Szwajcarii rok podatkowy odpowiada rokowi kalendarzowemu. Tak więc koniec roku podatkowego to 31 grudnia. W większości kantonów zeznanie podatkowe należy złożyć 31 marca, czyli trzy miesiące po zakończeniu okresu podatkowego. Większość kantonów pozwala na bezpłatne przedłużenie terminu. Dalsze przedłużenie terminu może być możliwe za opłatą.

Jeżeli podatnik nie złoży zeznania podatkowego w terminie, może podlegać opodatkowaniu za zwłokę. W takim przypadku organy podatkowe dokonają oceny podatnika na podstawie rozsądnych szacunków. Taka podstawa opodatkowania byłaby zazwyczaj znacznie wyższa niż rzeczywista podstawa opodatkowania i prawdopodobnie byłaby dla podatnika droższa. Nie jest możliwe odwołanie się od decyzji w przypadku niepodjęcia działań w ciągu 20 lub 30 dni (w zależności od kantonu) od wydania ostatecznej oceny. Mogą również zostać nałożone kary za niezłożenie zgłoszenia.

Podatki w Szwajcarii - VAT

Podatek od wartości dodanej (VAT) jest jednym z głównych źródeł finansowania Konfederacji. Jest to ogólny podatek konsumpcyjny nakładany w wysokości 7,7% na większość towarów i usług. Niektóre artykuły spożywcze, leki, książki i gazety podlegają obniżonej stawce podatku VAT w wysokości 2,5%.

Jednak inne usługi, w tym te dotyczące usług medycznych, edukacyjnych i kulturalnych, są zwolnione z podatku, podobnie jak towary i usługi świadczone za granicą. W branży hotelarskiej i hotelarskiej obowiązuje specjalna stawka 3,7%.

Chociaż Szwajcaria nie jest państwem członkowskim UE, jej system podatku od wartości dodanej został skonstruowany zgodnie z szóstą dyrektywą UE w sprawie podatku VAT jako podatek wieloetapowy, który przewiduje odliczenie podatku naliczonego. Został on zaprojektowany jako podatek należny od dostawcy towarów lub usług, a podatek jest zazwyczaj przekazywany klientowi jako część ceny.

Do celów podatku VAT w Szwajcarii jest zasadniczo każda osoba lub firma, która prowadzi działalność gospodarczą na terenie Szwajcarii i jeśli roczny obrót przekracza próg 100.000 CHF (150.000 CHF dla organizacji charytatywnych).

Dotyczy to również spółek mających siedzibę za granicą i prowadzących działalność operacyjną na terenie Szwajcarii. Do tej pory próg ten obejmował jedynie obrót podlegający opodatkowaniu w Szwajcarii. Przepisy wprowadzone w 2018 r. oznaczają, że firmy, które dostarczają towary lub świadczą usługi w Szwajcarii lub mają tam siedzibę, będą zwolnione z obowiązku rejestracji do szwajcarskiego podatku VAT tylko wtedy, gdy ich światowy obrót wynosi mniej niż 100 000 CHF. Jeśli ich światowe obroty są wyższe niż ten próg, wówczas zagraniczna firma musi zarejestrować się do szwajcarskiego podatku VAT, a każdy obrót szwajcarski podlega szwajcarskiemu podatkowi VAT.

Zagraniczne przedsiębiorstwa, które świadczą jedynie “usługi” w Szwajcarii, są nadal zwolnione z wymogu rejestracji. Szwajcarska ustawa o podatku VAT definiuje jednak “usługi” w bardzo wąskim zakresie. Nie kwalifikuje się jako usługa, ale jako dostawa towarów jest to każdy rodzaj pracy, która jest wykonywana w odniesieniu do określonego towaru, nawet jeśli towar nie jest zmieniany przez pracę, ale tylko zainstalowany, przetestowany, skalibrowany, regulowany, sprawdzony pod kątem jego funkcji, udostępniony do użytku lub eksploatacji, lub został potraktowany w inny sposób.

Podatki w Szwajcarii - podatek u źródła

Federalny podatek u źródła jest pobierany według stawki 35% od niektórych form dochodu, w szczególności od wypłat dywidend, odsetek od kredytów bankowych i obligacji, przychodów z likwidacji, nagród loteryjnych powyżej 1 000 CHF oraz wypłat dokonywanych przez ubezpieczenia na życie i prywatne fundusze emerytalne. Dłużnik takich płatności jest odpowiedzialny za zapłatę podatku; musi zapłacić wierzycielowi tylko kwotę netto. Dla emerytur obowiązuje stawka 15%, a dla innych świadczeń ubezpieczeniowych 8%.

W odniesieniu do wierzycieli zamieszkałych w Szwajcarii, podatek u źródła jest jedynie środkiem zabezpieczenia płatności podatku dochodowego lub podatku od zysków, od którego wierzyciel może następnie odliczyć potrąconą już kwotę lub zażądać jej zwrotu. To samo dotyczy wierzycieli zagranicznych w zakresie, w jakim przewiduje to umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Inni wierzyciele zagraniczni nie kwalifikują się do zwrotu; w odniesieniu do nich podatek u źródła jest podatkiem rzeczywistym.

Podatki w Szwajcarii - opłaty skarbowe

Cła skarbowe to grupa podatków federalnych nakładanych na niektóre transakcje handlowe. Nazwa jest anachronizmem i pochodzi z czasów, kiedy takie podatki były nakładane za pomocą fizycznych pieczątek. Należą do nich opłaty skarbowe:

  • Podatek emisyjny – pobierany od emisji niektórych papierów wartościowych, takich jak akcje i obligacje. Wyjątek stanowią m.in. papiery wartościowe emitowane w ramach reorganizacji handlowej, a pierwsze pozyskane środki w CHF 1,0M są w rzeczywistości zwolnione z opodatkowania. Podatek wynosi 1% pozyskanych środków i jest płatny przez emitenta. Obrót w spółkach fasadowych (Mantelhandel) również podlega opodatkowaniu emisyjnemu.

  • Podatek od czynności cywilnoprawnych – pobierany od obrotu niektórymi papierami wartościowymi przez określonych kwalifikowanych handlowców (Effektenhändler; głównie maklerów giełdowych i duże spółki holdingowe). Podatek wynosi 0,15 lub 0,3% w zależności od tego, czy przedmiotem obrotu są szwajcarskie czy zagraniczne papiery wartościowe. Wreszcie, od niektórych składek ubezpieczeniowych pobierany jest podatek od składek ubezpieczeniowych w wysokości 2,5 lub 5%.

Podatki w Szwajcarii - cła graniczne

Konfederacja jest konstytucyjnie upoważniona do nakładania ceł, które były jej głównymi źródłami finansowania do I wojny światowej, ale obecnie są ważniejsze jako instrument polityki handlowej. Dodatkowe podatki federalne o mniejszym znaczeniu gospodarczym obejmują podatki od importu lub produkcji napojów spirytusowych, piwa, tytoniu, samochodów i oleju mineralnego, a także od instytucji hazardowych.

Podatki w Szwajcarii - podatek od zysków kapitałowych, podatek od spadków i darowizn, podatek od zysków

Oprócz podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych oraz podatku od majątku lub kapitału własnego, kantony mogą swobodnie wprowadzać inne podatki.

Kilka kantonów nakłada podatek od spadków i podatek od darowizn, chociaż istnieje tendencja do ich zniesienia. We wszystkich kantonach przekazywanie majątku przez dziedziczenie małżonkowi jest zwolnione z podatku. W większości kantonów to samo dotyczy bezpośredniego potomstwa, a czasem nawet bezpośrednich przodków.

Ponadto kantony są zobowiązane przez prawo federalne do pobierania podatku od zysku ze sprzedaży nieruchomości. Z wyjątkiem nieruchomości, na ogół nie ma podatku od zysków kapitałowych od kapitału prywatnego, takiego jak akcje i obligacje.

Większość kantonów nakłada również podatek od wartości sprzedanej nieruchomości, aby zniechęcić do spekulacji nieruchomościami. Ponadto podatki są często nakładane na własność psów i pojazdów mechanicznych, na sprzedaż biletów na imprezy publiczne oraz na noclegi w niektórych miejscowościach turystycznych.

Kancelaria Jabłońscy w Szwajcarii

Kancelaria Jabłońscy świadczy usługi w Szwajcarii przy współpracy z biurem prawnym i kancelarią księgową.

michał jabłoński_kj

Autor:

Michał Jabłoński

office@kancelariajablonscy.pl

+22 299 45 65

rozwiązania dla biznesu
Formularz Kontaktowy
Bądźmy w kontakcie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci podanego przeze mnie numeru telefonu przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowych przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących w rozumieniu ustawy Prawo telekomunikacyjne.
Podatki w Szwajcarii – kompendium wiedzy
Przewiń na górę