Jakie są popularne raje podatkowe?

Raje podatkowe kuszą międzynarodowych inwestorów konkurencyjnymi podatkami i przepisami prawnymi. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie kiedy polscy inwestorzy powinni stworzyć swoją firmę w raju podatkowym.

Raje podatkowe to kraje o przyjaznym i korzystnym systemie prawnym i podatkowym, które dzięki tym walorom przyciągają zagranicznych inwestorów.

Formalną definicję sformułowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która to uznaje dany kraj za raj podatkowy gdy:

 1. brak jest podatku dochodowego lub podatek dochodowy występuję w czysto nominalnym charakterze (określony jako roczna kwota),

 2. dany kraj nie wymienia informacji podatkowej z innymi krajami,

 3. dany kraj został uznany za nietransparentny,

 4. dany kraj nie prowadzi działań w celu wprowadzenia wymiany informacji podatkowej lub poprawy transparentności.

Raje podatkowe w polskim prawie

W polskim prawie pojęcie raje podatkowe zostało zastąpione terminem kraje i terytoria stosujące szkodliwą konkurencję podatkową. Aktualną listę krajów zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2015 r.

 1. Księstwo Andory;

 2. Anguilla – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

 3. Antigua i Barbuda;

 4. Sint-Maarten, Curaçao – kraje wchodzące w skład Królestwa Niderlandów;

 5. Królestwo Bahrajnu;

 6. Brytyjskie Wyspy Dziewicze – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

 7. Wyspy Cooka – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią;

 8. Wspólnota Dominiki;

 1. Grenada;

 2. Sark – Terytorium Zależne Korony Brytyjskiej;

 3. Hongkong – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej;

 4. Republika Liberii;

 5. Makau – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej;

 6. Republika Malediwów;

 7. Republika Wysp Marshalla;

 8. Republika Mauritiusu;

 1. Księstwo Monako;

 2. Republika Nauru;

 3. Niue – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią;

 4. Republika Panamy;

 5. Niezależne Państwo Samoa;

 6. Republika Seszeli;

 7. Saint Lucia;

 8. Królestwo Tonga;

 9. Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych – Terytorium Nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych;

  26) Republika Vanuatu.

Raje podatkowe - praktyczne informacje

Większość z ww. krajów bardzo chętnie umożliwia rejestracje podmiotów dla cudzoziemców. Niektóre “raje podatkowe” np. Księstwo Andory lub księstwo Monako ograniczają takie prawa przede wszystkim dla osób fizycznych,  którzy spełniają rygorystyczne wymagania dt. posiadanego majątku.

Niektóre z ww. rajów podatkowych nie posiadają stosownego poziomu legislacji, sądownictwa oraz bezpieczeństwa w zakresie prowadzenia biznesu. Dodatkowo wpływa to na bezpieczeństwo finansowe i stabilność Państwa majątku.

Dlatego najważniejszym aspektem współpracy z naszymi klientami są Państwa potrzeby tak byśmy mogli zaproponować Państwu najbardziej efektywną prawnie i podatkowo strukturę podmiotów.

Czy firma z polski może współpracować ze spółką z raju podatkowego?

Polskie prawo nie przewiduje zakazu prowadzenia działalności gospodarczej we współpracy z firmą z raju podatkowego oraz zakazu posiadania udziałów i/lub akcji, sprawowania nadzoru i/lub prawa do głosu przez polskiego rezydenta.

Niemniej istotne jest wtedy zapoznanie się z przepisami prawnymi o zagranicznych jednostkach kontrolowanych.

Do popularnych rajów podatkowych należy zaliczyć:

Często, mylnie przymiotem raju podatkowego określane są kraje, które posiadają niskie stawki podatkowe lub stosują preferencje w zakresie czy to zysków kapitałowych czy opodatkowania dywidend. W praktyce polscy inwestorzy korzystają z kilku popularnych destynacji podatkowych w Europie, które można określić miękkimi rajami podatkowymi:

Wsparcie Kancelarii Jabłońscy

Zapraszamy do indywidualnego kontaktu celem omówienia dostępnych możliwości w zakresie międzynarodowego planowania oraz doradztwa prawnego, a które po rozpoznaniu Państwa potrzeb mogą mieć zastosowanie dla Państwa oczekiwań.

Nota prawna

Od 1 stycznia 2019 r. zgodnie z przepisami art. 119a par. 1 Ordynacji podatkowej, czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny.

Rozwiązania prawne należy każdorazowo dostosowywać do indywidualnych potrzeb biznesowych, tak aby nie narazić się na zarzut działania sztucznego, sprzecznego w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej.

michał jabłoński_kj
Autor:
Michał Jabłoński

office@kancelariajablonscy.pl

+22 299 45 65

rozwiązania dla biznesu
Formularz Kontaktowy
Bądźmy w kontakcie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci podanego przeze mnie numeru telefonu przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowych przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących w rozumieniu ustawy Prawo telekomunikacyjne.
Jakie są popularne raje podatkowe?
Przewiń na górę