Pozwolenia na pobyt w Szwajcarii – przegląd przepisów i informacji

Dla osób planujących imigrację lub rozpoczęcie pracy w Szwajcarii przygotowaliśmy przegląd przepisów i informacji związanych z prawem pobytu i pozwoleniami pobytu w Szwajcarii.

Z jej piękną scenerią i miastami jak z pocztówki, łatwo zrozumieć, dlaczego Szwajcaria jest tak popularna wśród imigrantów chcących uzyskać pozwolenia na pobyt w Szwajcarii. Jeśli planujesz pracować w Szwajcarii lub studiować na szwajcarskim uniwersytecie, być może będziesz musiał ubiegać się o szwajcarską wizę. Ten przewodnik po zagadnieniach związanych z imigracją do Szwajcarii wyjaśni Ci wszystko, co musisz wiedzieć o uzyskaniu wizy pobytowej lub pozwolenia na pobyt w Szwajcarii.

Imigracja do Szwajcarii - czy to popularny kierunek dla ekspata?

Szwajcaria ma jeden z najwyższych odsetków imigrantów w świecie zachodnim, z nieco ponad 25% mieszkańców urodzonych poza granicami kraju. Jednak w ostatnich latach imigracja zajmuje ważne miejsce w debacie politycznej, z publicznymi głosami za ograniczeniem migracji z UE i wprowadzeniem bardziej rygorystycznych warunków dla uzyskania pozwolenia na pobyt w Szwacjarii.

W chwili obecnej obywatele krajów Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA – do którego należy Szwajcaria) mogą swobodnie podróżować do Szwajcarii, ale będą musieli spełnić pewne warunki, aby pozostać w kraju. Większość obywateli spoza UE/EFTA będzie musiała ubiegać się o wizę, aby przyjechać do Szwajcarii.

Sekretariat Stanu ds. Migracji (SEM) nadzoruje imigrację do Szwajcarii, chociaż kantonalne urzędy imigracyjne wykonują większość zadań administracyjnych na poziomie lokalnym.

Szwajcaria jest jednym z 26 krajów należących do strefy Schengen, które zezwalają na podróżowanie bez paszportów między sobą.

Kto potrzebuje pozwolenia na pobyt w Szwajcarii?

Obywatele UE/EFTA

Chociaż Szwajcaria nie jest częścią UE, należy do EFTA wraz z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią. Kraje UE i EFTA tworzą zjednoczony obszar wolnego rynku w Europie.

Z tego powodu nikt z krajów UE/EFTA nie potrzebuje wizy, aby wjechać do Szwajcarii. Muszą jednak zarejestrować się w celu podjęcia pracy i ubiegać się o pozwolenie na pobyt w Szwajcarii w przypadku pobytów dłuższych niż trzy miesiące.

Obywatele państw spoza UE/EFTA

Obywatele spoza UE/EFTA będą potrzebować wizy na pobyt w Szwajcarii dłuższy niż 90 dni. W przypadku pobytów krótszych niż 90 dni, wymagania wizowe zależą od kraju, z którego się podróżuje. Szwajcaria zapewnia bezwizowy wjazd do wielu krajów na całym świecie, jednak do wjazdu potrzebny jest ważny dokument podróży.

Obywatele spoza UE/EFTA będą również potrzebować odpowiedniej wizy, aby pracować lub studiować w Szwajcarii. Aby uzyskać pełne informacje na temat wymagań wizowych dla krótkich i długich pobytów, sprawdź stronę internetową SEM i wyszukaj swój kraj.

Pozwolenia na pobyt w Szwajcarii - Rodzaje wiz szwajcarskich

Oto trzy główne rodzaje szwajcarskich wiz:

  • Krótkoterminowe wizy szwajcarskie – są to wizy, które pozwalają na pobyt do 90 dni w celach takich jak turystyka lub krótkoterminowy biznes;
  • Wizy nieimigracyjne – są to długoterminowe wizy tymczasowe dla celów takich jak studia lub praca na podstawie umów na czas określony, gdzie posiadacz nie zamierza pozostać w kraju dłużej niż określony okres czasu;
  • Wizy imigracyjne – są to długoterminowe wizy dla osób, które chcą pozostać w Szwajcarii na stałe lub długoterminowo, w celach takich jak praca lub emerytura.
    Poniżej znajdują się szczegółowe informacje na temat tych wiz wraz z warunkami kwalifikacyjnymi, kosztami i procesami aplikacyjnymi.

Pozwolenia na pobyt w Szwajcarii - Wiza tranzytowa

Niektórzy obcokrajowcy potrzebują lotniskowej wizy tranzytowej (znanej jako wiza Schengen A), jeśli podróżują przez Szwajcarię i łapią lot przesiadkowy.

W pozostałych przypadkach większość pasażerów linii lotniczych podróżujących tranzytem do miejsca docelowego przez szwajcarskie lotnisko nie potrzebuje szwajcarskiej wizy, ale musi posiadać:

  • ważny paszport/dokument tożsamości podróżnego;
  • bilet lotniczy na następny etap podróży;
  • odpowiednie dokumenty podróży i wizy, aby wjechać do następnego kraju.

Należy pozostać w strefie tranzytowej i udać się w dalszą podróż w ciągu 48 godzin od przyjazdu do Szwajcarii.

O wizę lotniskową należy ubiegać się co najmniej 15 dni przed podróżą, a jej koszt wynosi 60 euro.

Pozwolenia na pobyt w Szwajcarii - wiza turystyczna/wizytowa

Ta szwajcarska wiza pozwala na wjazd do Szwajcarii jako turysta lub w celu odwiedzenia rodziny lub przyjaciół na okres 90 dni w okresie 180 dni.

Możesz ubiegać się o tę wizę za pośrednictwem ambasady lub konsulatu Szwajcarii w swoim kraju lub złożyć wniosek online. Koszt wynosi 60 euro.

Oprócz ogólnych wymagań, należy również dostarczyć list z zaproszeniem od rodziny lub przyjaciół w Szwajcarii, jeśli ubiegasz się o wizę turystyczną.

Pozwolenia na pobyt w Szwajcarii - wiza biznesowa

Jest to wiza przeznaczona do krótkoterminowych podróży służbowych trwających 90 dni lub krócej. Procesy i koszty związane z tą szwajcarską wizą są takie same jak w przypadku wizy turystycznej. Dodatkowe wymagania obejmują:

  • zaproszenie biznesowe od szwajcarskiej firmy lub organizacji
  • list od pracodawcy zezwalający na podróż służbową (jeśli dotyczy)
  • wyciąg z konta bankowego za ostatnie 6 miesięcy
  • niezbędna dokumentacja potwierdzająca legalność działalności (np. statut lub licencja handlowa)
  • dowód na to, że jesteś w stanie finansowo utrzymać pobyt biznesowy

Pozwolenia na pobyt w Szwajcarii - wizy imigracyjne

Jeśli planujesz przenieść się do Szwajcarii lub zostać na czas nieokreślony, będziesz musiał ubiegać się o wizę krajową kategorii D w taki sam sposób, jak w przypadku wizy nieimigracyjnej.

Szwajcaria generalnie nie oferuje wiz stałych lub zezwoleń dla osób, które nie mieszkają w kraju od 5-10 lat. Jeśli przyjeżdżasz na dłużej w celach zawodowych, biznesowych lub w celu połączenia rodziny, zazwyczaj będziesz musiał uzyskać tymczasowe pozwolenie na pobyt typu “B”, dopóki nie spełnisz wymagań niezbędnych do osiedlenia się.

Wymagania do osiedlenia się na stałe lub uzyskania pełnego obywatelstwa szwajcarskiego różnią się w zależności od kantonu, ale generalnie obejmują:

  • umiejętność posługiwania się językiem narodowym w mowie i piśmie
  • integracja z szwajcarskim społeczeństwem
    niekaralność
    uznanie przez władze szwajcarskie, że nie stanowi on zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego
  • zdolność do samodzielnego utrzymania się bez korzystania z pomocy społecznej

Pozwolenia na pobyt w Szwajcarii - wizy imigracyjne

Wizy umożliwiające łączenie rodzin

Dzieci i małżonkowie/partnerzy z krajów spoza UE/EFTA mogą dołączyć do mieszkańców Szwajcarii, którzy posiadają zezwolenie na pobyt stały “C” lub obywatelstwo szwajcarskie, korzystając z wizy w celu połączenia rodziny. Jeśli rezydent szwajcarski pochodzi z kraju UE/EFTA, mogą do niego dołączyć również rodzice i dziadkowie.

Osoby przebywające w Szwajcarii na tymczasowych zezwoleniach B lub L nie mają automatycznego prawa do dołączenia do rodziny. Kantony mogą jednak na to zezwolić, jeśli zostanie udowodnione, że członkowie rodziny mogą zostać zakwaterowani i będą w stanie utrzymać się bez korzystania z funduszy publicznych. Studenci posiadający zezwolenie na pobyt kategorii B lub L zazwyczaj nie mogą zabierać ze sobą członków rodziny.

Dzieci poniżej 12 roku życia, w tym dzieci adoptowane, otrzymują automatycznie pozwolenie “C” na pobyt stały, gdy dołączają do rodziców. Nie muszą one spełniać wymogu stałego pobytu.

Wizy pracownicze

Jeśli chcesz przyjechać i pracować w Szwajcarii jako pracownik, musisz zabezpieczyć umowę o pracę, zanim jeszcze będziesz mógł wjechać do kraju.

Twój przyszły pracodawca złoży wniosek o zezwolenie do Sekretariatu Stanu do Spraw Migracji (SEM). Zezwolenie to jest wydawane obywatelom spoza UE/EFTA, którzy są menedżerami, specjalistami lub innymi wysoko wykwalifikowanymi pracownikami, jeśli pozwalają na to limity i jeśli żadna osoba z UE/EFTA nie jest dostępna do wykonywania danej pracy.

W przypadku długoterminowych umów o pracę otrzymają Państwo początkowo zezwolenie “B”, które można przedłużać do czasu uzyskania zezwolenia na osiedlenie się “C”. Po uzyskaniu zezwolenia “C” będą mogli Państwo swobodnie przemieszczać się między kantonami i ubiegać się o każdą pracę w Szwajcarii.

Wizy biznesowe

Szwajcaria nie oferuje wiz dla osób, które chcą przyjechać i założyć własną szwajcarską firmę. Ogólnie rzecz biorąc, tylko stali rezydenci i obywatele mogą pracować w kraju na zasadzie samozatrudnienia.

Istnieje jednak wiza inwestycyjna dla przedsiębiorców, którzy są gotowi zapłacić roczny zryczałtowany podatek w wysokości od 150 000 do 1 miliona CHF (w zależności od kantonu). Należy wykazać, że przedsięwzięcie biznesowe stworzy miejsca pracy i możliwości ekonomiczne.

Należy przedstawić:

  • dowód posiadania dostępnych środków na inwestycję;
  • informacje o tym, w jaki sposób fundusze przyniosą korzyści obywatelom Szwajcarii i szwajcarskiej gospodarce;
  • informacje na temat firmy, która otrzyma fundusze (np. statut lub szczegółowy biznesplan, jeśli chcesz założyć nową firmę).

Wiza dla inwestora biznesowego uprawnia do otrzymania szwajcarskiego zezwolenia na pobyt stały.

Wiza emerytalna

Obywatele spoza UE/EFTA mogą przejść na emeryturę w Szwajcarii na podstawie wizy krajowej kategorii D, jeśli:

  • mogą udowodnić, że posiadają odpowiednie środki na utrzymanie emerytury w Szwajcarii
  • wykupią polisę ubezpieczenia zdrowotnego
  • wykażą bliskie więzi osobiste ze Szwajcarią, takie jak członkowie rodziny mieszkający w tym kraju, posiadanie nieruchomości lub częste podróże do Szwajcarii.

Osoby, które przejdą pomyślnie proces rekrutacji otrzymają zezwolenie na pobyt czasowy kategorii “B” z możliwością ubiegania się o zezwolenie na pobyt stały kategorii “C” po spełnieniu wymogów.

SEM wydaje tylko ograniczoną liczbę zezwoleń każdego roku i są one przyznawane według uznania poszczególnych kantonów. Dlatego szanse na otrzymanie wizy emerytalnej w Szwajcarii zależą od siły Państwa wniosku.

Szwajcarska wiza dla inwestorów biznesowych jest również otwarta dla emerytów, którzy chcą przyspieszyć uzyskanie wizy i pobytu i są gotowi zainwestować minimalną kwotę.

Pozwolenia na pobyt w Szwajcarii - Stałe miejsce zamieszkania i obywatelstwo w Szwajcarii

Każdy cudzoziemiec przebywający w Szwajcarii dłużej niż 90 dni/trzy miesiące potrzebuje pozwolenia na pobyt w Szwajcarii, nawet obywatele UE/EFTA.

Żaden obywatel spoza UE/EFTA nie ma prawa do pobytu, a każdy przypadek jest rozstrzygany w oparciu o indywidualne okoliczności. Wniosek o pozwolenie na pobyt należy złożyć w kantonalnym urzędzie migracyjnym, w którym zamierza się zamieszkać.

Chociaż wszystkie kantony działają na podstawie tego samego prawa federalnego, każdy kanton posiada pewną autonomię w zakresie imigracji do regionu. Dlatego też poszczególne kantony są pierwszym źródłem informacji na temat wymogów dotyczących pozwolenia na pracę i pobyt.

Pozwolenia na pobyt w Szwajcarii - Rodzaje szwajcarskiego zezwolenia na pobyt

  • Zezwolenie L – zezwolenie na pobyt krótkoterminowy, ważne przez okres do jednego roku, bez możliwości przedłużenia.
  • Zezwolenie B – zezwolenie na pobyt czasowy, wydawane zazwyczaj na okres jednego roku, które jest odnawialne.
  • Zezwolenie C – zezwolenie na osiedlenie się w celu stałego pobytu. Dostępne po 5 latach nieprzerwanego pobytu dla obywateli UE/EFTA oraz obywateli USA i Kanady, oraz po 10 latach pobytu dla obywateli innych państw trzecich.
  • Ci Permit – dla krewnych pracowników organizacji międzyrządowych i ambasad zagranicznych. Ważne tak długo, jak długo ważna jest wiza/zezwolenie krewnego.
  • N Permit – zezwolenie dla osób ubiegających się o azyl.
  • F Permit – zezwolenie na pobyt czasowy, dla osób, których wniosek o azyl został odrzucony, ale które z jakiegoś powodu nie mogą opuścić Szwajcarii.
  • S Permit – tymczasowe zezwolenie warunkowe dla innych osób potrzebujących ochrony.
  • G Permit – zezwolenie na dojazdy do pracy za granicą dla osób, które pracują w Szwajcarii, ale mieszkają w innym kraju. Roczne zezwolenie, które jest odnawialne, ale nie daje prawa pobytu.

Pozwolenie należy odnowić w lokalnym kantonalnym urzędzie imigracyjnym nie wcześniej niż trzy miesiące i nie później niż dwa tygodnie przed upływem terminu ważności dotychczasowego pozwolenia.

Po 10 latach ciągłego pobytu można ubiegać się o pełne obywatelstwo szwajcarskie, jeśli posiada się ważne pozwolenie “C”. Można to zrobić po 5 latach, jeśli kwalifikujesz się do uproszczonej naturalizacji, np. jeśli jesteś w związku małżeńskim z obywatelem Szwajcarii.

Obywatelstwo daje Ci pewne dodatkowe prawa, takie jak prawo do głosowania, ale masz też inne obowiązki, na przykład wszyscy młodzi Szwajcarzy muszą odbyć służbę wojskową.

Pozwolenia na pobyt w Szwajcarii - Przyjazd do Szwajcarii

Po przyjeździe do Szwajcarii masz 14 dni na zarejestrowanie swojego pobytu w lokalnym Biurze Rejestracji Mieszkańców. Należy również uzyskać pozwolenie na pobyt w kantonalnym urzędzie migracyjnym, jeśli pobyt ma trwać dłużej niż trzy miesiące. Należy zabrać ze sobą paszport oraz wizę szwajcarską.

Inne sprawy, które trzeba będzie załatwić w ciągu pierwszych kilku tygodni to:

  1. zarejestrowanie się w Szwajcarii w celu korzystania z opieki zdrowotnej
  2. otwarcie szwajcarskiego konta bankowego.
Kancelaria Jabłońscy w Szwajcarii

Kancelaria Jabłońscy świadczy usługi w Szwajcarii przy współpracy z biurem prawnym i kancelarią księgową.

michał jabłoński_kj
Autor:
Michał Jabłoński

office@kancelariajablonscy.pl

+22 299 45 65

rozwiązania dla biznesu
Formularz Kontaktowy
Bądźmy w kontakcie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci podanego przeze mnie numeru telefonu przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowych przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących w rozumieniu ustawy Prawo telekomunikacyjne.
Pozwolenia na pobyt w Szwajcarii – przegląd przepisów i informacji
Przewiń na górę