Sukcesja biznesowa – jak sprawnie przekazać rodzinny biznes?

Czym jest sukcesja? Jak i kiedy rozpocząć planowanie sukcesji? Przedstawiamy problem sukcesji i trwałości w polskich rodzinnych firmach.

Planowanie sukcesji biznesowej jest jednym z najważniejszych elementów zarządzania i pomnażania majątku.

W latach ’90 XX wieku w Polsce powstało wiele firm rodzinnych, które osiągnęły rynkowy sukces w wymiarze lokalnym lub międzynarodowym. Wielu “ojców sukcesu” chce i planuje wycofać się operacyjnego zarządzania swoim biznesem i przejść na emeryturę zawodową.

Do realizacji tej decyzji przedsiębiorcy potrzebują zaplanować sukcesję swojego biznesu.

Zaplanuj czas na sukcesję międzypokoleniową

Zaplanowanie sukcesji to działania, które należy podjąć niezwłocznie po osiągnięciu dojrzałości biznesowej przedsiębiorstwa. Jeśli Twoja firma to dobrze zorganizowany organizm stabilnie ulokowany na rynku – to jest właściwy czas na rozpoczęcie planowania sukcesji.

Doświadczenia Kancelarii Jabłońscy wskazują, że momentem, w którym przedsiębiorcy rozpoczynają planowanie sukcesji jest chwila gdy osiągają już dojrzałość lub niejednokrotnie starość wiekową. Co więcej spotykamy się z przypadkami, że problemy zdrowotne lub rodzinne wymuszają nagłe decyzje co do dalszej działalności firm.

Sukcesja majątkowa - konieczność czy fanaberia?

Planowanie sukcesji biznesowej to działania zmierzające do opracowania scenariuszy przekazania majątku sukcesorom. Oczywiście wraz z czasem i rozwojem firmy powinniśmy aktualizować te scenariusze. Rozumienie planowania sukcesji biznesowej można uprościć do kilku następujących pytań:

  • Co wydarzy się na z  rodziną i biznesem po 

    • śmierci,

    • w przypadku problemów zdrowotnych

    • lub w przypadku przejścia na emeryturę?

  • Jakie składniki majątku posiadam?

  • Jakie zobowiązania posiadam?

  • Jakie zabezpieczenie posiadam?

W obliczu codziennych aktywności związanych z biznesem oraz życiem osobistym wielu przedsiębiorców odkłada temat sukcesji w odległą przyszłość. Jednak uświadomienie sobie potrzeby posiadania planu sukcesji i natychmiastowe podjęcie działań jest kluczowe dla przetrwania firmy i majątku.

michał jabłoński_kj

Autor:

Michał Jabłoński

office@kancelariajablonscy.pl

+22 299 45 65

rozwiązania dla biznesu
Formularz Kontaktowy
Bądźmy w kontakcie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci podanego przeze mnie numeru telefonu przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowych przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących w rozumieniu ustawy Prawo telekomunikacyjne.
Sukcesja biznesowa – jak sprawnie przekazać rodzinny biznes?
Przewiń na górę