Tax Haven Review 2017 – Szwajcaria

Szwajcaria posiadała opinię idealnego raju podatkowego. Tradycja tajemnicy bankowej wraz ze stabilnością państwa, wytworzyła obraz kraju, który w oczach inwestorów stał się azylem bezpieczeństwa i poufności. Związku ze sprawą „Swiss leaks” i zniesieniem z początkiem 2017 roku przepisów o tajemnicy handlowej wizerunek Szwajcarii uległ pogorszeniu.

Na wstępie należy rozdzielić warunki prawo-podatkowe dla przedsiębiorców i osób fizycznych. Ci pierwsi muszą się zmierzyć z wieloma barierami wejścia, jeśli chcą wejść na rynek pod postacią lokalnej spółki. Wysoki minimalny kapitał zakładowy w wysokości 20.000 CHF dla spółki GmbH (sp. z o.o.) oraz 300.000 CHF dla spółki AG (spółka SA) oraz wymóg opłacenia kapitału, odpowiednio 50% dla spółki GmbH oraz 25% dla spółki AG skutecznie utrudniają uruchomienie biznesu w wersji start-up. Ponadto wymagane jest powołanie do zarządu szwajcarskiego rezydenta podatkowego.

Na drugim biegunie są osoby fizyczne, które starają się o szwajcarską rezydencję podatkową, choć i tu najistotniejsza jest zasobność i majętność. Wraz ze wzrostem majętności danej osoby rosną możliwości wynegocjowania korzystnych stawek podatku PIT, które w zależności od kantonu mogą się wahać od 8% do blisko 24%.

Skrót informacji o destynacji
Skrót informacji o spółce
  • Język urzędowy – niemiecki, francuski, włoski

  • Stolica – Berno

  • Stawka CIT – zależnie od kantonu

  • Podstawowa stawka VAT – 8%

  • Typ jurysdykcji – członek EOG

  • Lokalne podmioty – SARL/GmbH

  • Ranking Doing Business 2017 – 31 miejsce

Lokalna spółka – SARL/GmbH
Kapitał początkowy – 1 USD
Czas rejestracji – 7-21 dni
Stawka CIT – zależnie od kantonu
Księgowość – wymagana
Typ spółki – limited (sp. z o.o.)

Bezpieczeństwo
Jakość systemu podatkowego
Korzyści podatkowe
Tax Haven Review 2017 – Szwajcaria
Przewiń na górę