Z dniem 1 stycznia 2015 wchodzą wielkie zmiany w zakresie zagranicznych spółek kontrolowanych. Zgodnie z treścią zapowiadanych zmian polscy podatnicy muszą opodatkować przychody zagranicznych spółek zależnych. "Stare" struktury wymagają aktualizacji i dostosowania do nowych regulacji.
Z dniem 1 stycznia 2015 r. wprowadzono zmianę przepisów przewidujące opodatkowanie przez polskich rezydentów podatkowych dochodów uzyskiwanych przez zagraniczne spółki kontrolowane (Controlled Foreign Corporation – CFC).
Tym samym do polskiego systemu podatkowego zostały wprowadzone przepisy powszechnie stosowane w międzynarodowym prawie podatkowym, które ograniczają możliwości podatników do korzystania z bardziej konkurencyjnych i korzystnych podatkowo jurysdykcji.
Przepisy CFC na świecie
Regulacje typu CFC posiadają takie państwa jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Japonia, Australia, Szwecja, Dania, Finlandia, Portugalia, Hiszpania, Węgry, Włochy, Estonia, Norwegia, Nowa Zelandia, Indonezja, Meksyk, RPA, Izrael, Korea Południowa, Argentyna, Brazylia, Turcja, Chiny.
Przepisy prawa - istota zmiany
Istotą zmiany jest przypisanie dochodu uzyskiwanego przez zagraniczne spółki kontrolowane jako dochodów uzyskiwanych odpowiednio przez osoby fizyczne (ustawa o PDOF) lub osoby prawne (ustawa o PDOP).
Dodatkowo nałożono na polskich rezydentów podatkowych obowiązek wykazywania w odrębnym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych.
Zagraniczna spółka kontrolowana została opisana przez odwołanie do trzech kryteriów:
kraju siedziby lub miejsca zarządu zagranicznej spółki,
stopnia powiązania powiązania takiej spółki z polskim rezydentem, wynikającego z udziału w jej kapitale, w prawach głosu w jej organach kontrolnych lub stanowiących lub w prawie do udziału w zysku zagranicznej jednostki,
stawki podatku dochodowego obowiązującej w państwie jej rezydencji podatkowej,
rodzaju uzyskiwanych przez zagraniczną spółką przychodów.
Wymienione wyżej kryteria determinują następujący podział zagranicznych spółek na:
Spółki z “rajów podatkowych“;
Spółki z krajów bez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub wymianie informacji podatkowej;
Spółki z krajów z krajów z którymi polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania lub wymianie informacji podatkowej
Wsparcie Kancelarii Jabłońscy
Zapraszamy do indywidualnego kontaktu celem omówienia dostępnych możliwości w zakresie międzynarodowego planowania oraz doradztwa prawnego i podatkowego, a które po rozpoznaniu Państwa potrzeb mogą mieć zastosowanie do Państwa oczekiwań.

office@kancelariajablonscy.pl
+22 299 45 65