Zagraniczne spółki kontrolowane. Przepisy prawa

Z dniem 1 stycznia 2015 wchodzą wielkie zmiany w zakresie zagranicznych spółek kontrolowanych. Zgodnie z treścią zapowiadanych zmian polscy podatnicy muszą opodatkować przychody zagranicznych spółek zależnych. "Stare" struktury wymagają aktualizacji i dostosowania do nowych regulacji.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. wprowadzono zmianę przepisów przewidujące opodatkowanie przez polskich rezydentów podatkowych dochodów uzyskiwanych przez zagraniczne spółki kontrolowane (Controlled Foreign Corporation – CFC).

Tym samym do polskiego systemu podatkowego zostały wprowadzone przepisy powszechnie stosowane w międzynarodowym prawie podatkowym, które ograniczają możliwości podatników do korzystania z bardziej konkurencyjnych i korzystnych podatkowo jurysdykcji.

Przepisy CFC na świecie

Regulacje typu CFC posiadają takie państwa jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Japonia, Australia, Szwecja, Dania, Finlandia, Portugalia, Hiszpania, Węgry, Włochy, Estonia, Norwegia, Nowa Zelandia, Indonezja, Meksyk, RPA, Izrael, Korea Południowa, Argentyna, Brazylia, Turcja, Chiny.

Przepisy prawa - istota zmiany

Istotą zmiany jest przypisanie dochodu uzyskiwanego przez zagraniczne spółki kontrolowane jako dochodów uzyskiwanych odpowiednio przez osoby fizyczne (ustawa o PDOF) lub osoby prawne (ustawa o PDOP).

Dodatkowo nałożono na polskich rezydentów podatkowych obowiązek wykazywania w odrębnym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych.

Zagraniczna spółka kontrolowana została opisana przez odwołanie do trzech kryteriów:

  • kraju siedziby lub miejsca zarządu zagranicznej spółki,

  • stopnia powiązania powiązania takiej spółki z polskim rezydentem, wynikającego z udziału w jej kapitale, w prawach głosu w jej organach kontrolnych lub stanowiących lub w prawie do udziału w zysku zagranicznej jednostki,

  • stawki podatku dochodowego obowiązującej w państwie jej rezydencji podatkowej,

  • rodzaju uzyskiwanych przez zagraniczną spółką przychodów.

Wymienione wyżej kryteria determinują następujący podział zagranicznych spółek na:

  • Spółki z “rajów podatkowych“;

  • Spółki z krajów bez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub wymianie informacji podatkowej;

  • Spółki z krajów z krajów z którymi polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania lub wymianie informacji podatkowej

Wsparcie Kancelarii Jabłońscy

Zapraszamy do indywidualnego kontaktu celem omówienia dostępnych możliwości w zakresie międzynarodowego planowania oraz doradztwa prawnego i podatkowego, a które po rozpoznaniu Państwa potrzeb mogą mieć zastosowanie do Państwa oczekiwań.

michał jabłoński_kj
Autor:
Michał Jabłoński

office@kancelariajablonscy.pl

+22 299 45 65

rozwiązania dla biznesu
Formularz Kontaktowy
Bądźmy w kontakcie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci podanego przeze mnie numeru telefonu przez Kancelaria Jabłońscy Sp. z o.o. w celu prowadzenia działań marketingowych przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących w rozumieniu ustawy Prawo telekomunikacyjne.
Zagraniczne spółki kontrolowane. Przepisy prawa
Przewiń na górę